Med en computerstyring bliver det legenede let at finde selv de svageste stjernetåger. De fleste computerstyerde teleskoper har også autoguideport og kan fjernstyres fra PC'en
Explorer130 Autotrack Den parabolske newton tegner skarpt og farverent og samler godt med lys til stjerneobservationer. Den kompakte montering er let at opstille og komme igang med, men har ikke egentlig GoTo
Synscan 114 AZ GoTo Et avanceret begynderinstrument!. Det parabolske 114mm spejl leverer skarpe billeder og monteringen er bundsolid til denne tubus. Computerstyring finder selv rundt på himlen blandt 42.000 objekter, ved et tryk på en knap
Synscan 130 GoTo Et vidunderligt begynderinstrument!. 130mm spejlet samler godt med lys, så man kan observere svagere stjernetåger. Og computerstyringen finder selv rundt på himlen blandt 42.000 obj
Celestron 114mm f/8,77 GoTo Et rigtigt godt begynderteleskop for dem der vil have en kompakt computerstyret kikkert. 114mm spejlet giver godt med lys til stjerner, og monteringen er en stabil base for den korte tubus.
C6-NGT er en parabolsk f/5 newton høj kvalitet på en solid computerstyret montering. Velegnet til avancerede astrofoto-opgaver såvel som at studere stjernetåger.
Vælger man versionen uden computer, får man en utroligt solid montering for pengene
C8-NGT er en parabolsk newton og kraftig lyssamler for prisen, på en veldimensioneret computerstyret montering. Den er velegnet til astrofoto, såvel som til at observere svage stjernetåger
200mm spejlet samler masser af lys og har høj opløsningsevne, og den computerstyrede HEQ5 montering er en solid base for teleskopet, med GoTo, autoguider-port oma.
En virkelig seriøs newton til astrofoto der er nogenlunde transportabel
C10-NGT er et 254mm parabolsk newton spejlteleskop. Den samler godt med lys til visuelle observationer, og den solide computerstyrede GoTo montering finder hurtigt frem til noget at observere.
For dem der vil have et stort teleskop på en kvalitetsmontering, der er rigeligt dimensioneret til astrofoto, er Explorer 250 på den solide computerstyrede EQ6 Pro sagen.
Den samler 56% mere lys end en 200mm og kommer nu med 2" Crayford udtræk<
Skywatcher 300mm f/5 Teleskopet for dem der vil have et stort teleskop på en god kvalitet computerstyret montering. En fænomenal god lyssamler til prisen!
Den samler over dobbelt så meget lys som en 200mm newton!